صفحه اصلی > کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها > آزمایشگاه‌ها > آزمایشگاه ارتعاشات، دینامیک و کنترل 
آزمایشگاه ارتعاشات، دینامیک و کنترل

در این آزمایشگاه، آزمایشهای زیر توسط دستگاههای موجود انجام می­شود:

 

1-    دستگاهجاذب ديناميكي ارتعاشات

در اين آزمايش، نحوه كاركرد جاذبهاي ديناميكي و چگونگي جذب ارتعاشات بوسيله آنها مورد بررسي قرار مي‌گيرد. دستگاه شامل يك تير با مقطع مستطيل است كه يك موتور نابالانس، ارتعاش هارمونيكي به سيستم اعمال مي‌نمايد. جاذب ارتعاش شامل دو تسمه فنري با وزنه‌هايي است كه روي تسمه‌ها جا به جا مي‌شوند.

 

2-    دستگاه ژيروسكوپ

با استفاده از این دستگاه رومیزی می‌توان ممـان‌ های تولید شده در یک ژیروسکوپ را بررسی کرد. قسمت اصلی دستگاه شامل یک چرخ طیار است که حول محور خود توسط یک موتور الکتریکی کوچک به چرخش در می‌آید و یک ژیروسکوپ را تشکیل می‌دهد.
این مجموعه خود توسط موتور الکتریکی دیگری حول محور عمودی به چرخش درمی‌آید. سرعت‌ های دورانی هر دوموتور توسط کنترل‌کننده‌های دور الکترونیکی به طور جداگانه کنترل می‌شود. مقدار سرعت چرخش نیز روی نمـایش‌دهنده ‌های دیجیتالی نشان داده می‌شود. ممان ژیروســکوپی مورد نظر با قرار دادن یک وزنه تعادل در شـعاع‌ های مختلف بدست می‌آید.

 

3-    دستگاه دور بحراني محورهاي دوار
در اين آزمايش دور بحراني محورهاي دوار، روش‌هاي تعيين آنها و مُدهاي ارتعاشي در وضعيتهايمختلفِبارقابلبررسياست. ساختار روتور که از يک محور انعطاف‌پذير و نازک و وزنه‌های صلب تشکيل شده است، درک تئوری دستگاه را آسان‌تر ميکند.
روتور بوسيله‌ ياتاقان‌هاي تکيه‌گاهی روی شاسی دسـتگاه قرار گرفته است. وزنه‌ها و ياتاقان‌ها در هر مکانی بر روی محور به وسيله گيره‌های مخصوص محکم می شوند. محور توسط کوپلينگ انعطاف‌ پذير به موتوری متصل می گردد که سرعت چرخش آن توسط يک کنترل‌کننده الکترونيکی تنظيم می شود. سرعت چرخش روی نمايشــگر ديجيتال نمايش داده می شود. درطول آزمايش امکان تغيير سرعت به دلخواه وجود دارد.

 

4-    دستگاه گاورنر
در اين آزمايش اصول عملكرد،حساسيت و پايداري گاورنرهاي مختلف مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. دستگاه شامل سه گاورنر پورتر، پرول و هارتنل است. موتور با دور قابل كنترل و ميله مدرج گاورنرها، امكان ثبت داده‌هاي مورد استفاده در تحليل ديناميكي را فراهم مي‌آورد. يكي از كاربردهاي اصلي گاورنر جلوگيري از گردش سريع يا كند موتورِبا بار متغير، از طريق كنترل سوخت مي‌باشد.

 

5-    دستگاه بالانس (بالانس استاتيكي و ديناميكي محورهاي دوار)
قسمت اصلی این دستگاه یک محور صاف است که چهار وزنه با نابالانسی ثابت در زوایا و فواصل مختلف روی آن نصب می‌شوند. محور از یک سمت روی یک بلبرینگ قرار گرفته و از طرف دیگر بوسیله یک فنر نگه داشته می شود وتوسط یک موتور با سرعت ثابت به چرخش درمی آید. دستگاه دارای یک قرقره و زاویه‌سنج مجزا برای بدست آوردن ممان وزنه‌ها می‌باشد.
همچنین یک قفل برای جلوگیری از گردش محور اصلی در هنگام بستن وزنه‌ها بر روی محور درنظرگرفته شده است. اتصالات الاستیک در محل تکیه‌گاه‌های محور دستگاه از انتقال ارتعاشات به میز جلوگیری می‌کند.

 

6-    دستگاه چرخدنده خورشیدی

دستگاه از چرخدنده‌های ورودی، خروجی، چرخدنده خورشیدی و سه چرخدنده سیاره که حول چرخدنده خورشیدی می‌چرخند و یک چرخدنده داخلی حول چرخدنده‌های سیاره تشکیل شده است.
چرخدنده‌های ورودی و خروجی متصل به کفه بارگذاری هستند که بارهای مختلفی را برروی آنها میتوان قرار داد. برای مطالعه بهتر چرخدنده‌ها می توان هر کدام از آنها را توسط پیچ، قفل کرد. ممان اینرسی موثر از طریق شتاب زاویه ای مشخص می‌شود. یک پوشش محافظ شفاف جهت جلوگیری تماس با قسمت های چرخان روی دستگاه قرار داده شده است.

 

7-    دستگاه ارتعاش آزاد جرم و فنر

اين دستگاه شامل اجزاي اصلي سيستم‌هاي مرتعش (جرم، فنر، دمپر) مي‌باشد. وزنه‌هاي مختلف در محل مخصوص اضافه مي‌شوند، اثر سختي فنر بر ميزان و نحوه ارتعاش با تعويض آن امكان‌پذير است و براي ميراكردن ارتعاش و نشان دادن تأثير آن بر نحوه ارتعاش يك ميرا‌كننده ويسكوز در اين دستگاه تعبيه شده است، همچنين دستگاه قابلیت اتصال به کامپیوتر را نيز دارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.